BM, Yunanistan açıklarındaki tekne faciasında 500’e yakın kişinin kaybolduğunu açıkladı

Türk, yaptığı yazılı açıklamada, Mora Yarımadası açıklarında “korkunç bir trajedinin” yaşandığını lisana getirdi.

Hayatını kaybeden 78 sistemsiz göçmenin yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Türk, “Aralarında çocuk ve bayanların da bulunduğu 500 şahsa yakın kayıp var. Hayatta kalanlar ve felaketzedelerin aileleriyle dayanışmak değerli.” tabirini kullandı.

Volker Türk, yaşanan olaya ait, kaçakçılar ile insan kaçakçılarının soruşturulmasının ve adalet önüne çıkarılmasının kıymetini vurguladı.

Ülkelere, daha nizamlı göç kanalları açma ve sorumluluk paylaşımını artırma davetinde bulunan Türk, denizde kurtarılan tüm şahısların, inançlı bir biçimde ve vaktinde karaya çıkarılması için düzenlemelerin yapılmasını istedi. Türk, göçle ilgili siyaset ve uygulamaların, bağımsız izlenmesi ve kontrolüyle ilgili teklifini de yineledi.

BM İHMAL SAVLARININ SORUŞTURULMASINI ÖNEMSİYOR

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Matthew Saltmars, Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında 78 sistemsiz göçmenin hayatını yitirdiği tekne faciasıyla ilgili ihmal savlarının soruşturulmasının, olayın aydınlatılması için değerli olduğunu kaydetti.

Sözcü Saltmars, AA muhabirinin, kazada Yunan makamlarının ihmali olduğu ve Yunan Kıyı Güvenlik takımlarının tekneyi İtalya kara sularına itmeye çalıştığı savlarına ait sorularına yazılı karşılık verdi.

Saltmars, “Elbette gelen bu haberlerden kaygı duyuyoruz, fakat şimdilik elimizde doğrulanmış bir bilgi yok. Bu nedenle soruşturmanın gerçekleri ortaya çıkarması kıymetli.” sözünü kullandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence da BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında, AA muhabirinin mevzuyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Laurence, olayla ilgili kıymetlendirme yapılması için şimdi erken olduğunu belirtirken, “Açıkçası, meydana gelen olaylarla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılması gerekiyor. Bu trajedi sırasında yaşananlara umarım kimi yanıtlar bulabiliriz.” diye konuştu.

YUNANİSTAN AÇIKLARINDAKİ TEKNE FACİASI

14 Haziran’da, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’den 47 deniz mili uzaklıkta, milletlerarası sularda sistemsiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuştu.

Olayda 78 kişi hayatını yitirmiş, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Yunan Kıyı Güvenliği, kurtarılan göçmenlerin 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıklamıştı.

Sivil toplum kuruluşu Alarm Phone’a nazaran, teknede yaklaşık 700 kişi bulunuyordu.

Arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor. Uzmanlar, meyyit sayısının artmasından kaygı ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir