CHP’de parti içi demokrasi isyanı: Olağanüstü çağrı

Bildirgede parti içi demokrasi vurgusu ön plana çıkarken fevkalâde tüzük kurultayı talebi lisana getirildi.

Açıklamanın tamamı şu formda;

“37. olağan kongrede seçilen ve bir kısmı hala misyonda olan vilayet liderlerinden kurultay delegelerinden 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinin kıymetlendirilmesi sonucunda CHP genel merkezine ve kamuoyuna Demokrasi ve Adalet Hareketi olarak davet bildirgemizdir.

28 Mayıs 2023 seçimlerine büyük bir beklenti ile giren ama seçim sonucunda büyük bir hayal kırıklığı ve ümitsizliğin yaşandığı partimizde bir çok noktada değişim kaçınılmaz bir hale gelmiştir. CHP’nin hiçbir periyodunda CHP örgütleri bu kadar örselenmemiş bu kadar ikinci plana itilmemiştir. Seçilen 169 milletvekili içinde parlamentoya giren 37. periyot seçilmiş ve aday olan vilayet ve ilçe liderlerinin oranı yalnızca %5’e tekabül etmektedir.

Bu bağlamda önceliğimiz tüzükte, demokratik tüzük olgusuyla değişiklik yapılmasıdır. Demokratik bir tüzük parti işçilerinin, partide siyaset yapan gençlerin, bayanların ve herkesin emeklerinin teminat altına alınması demektir. Hiçbir örgüt işçisinin yazgısının bir kişinin yahut birkaç kişinin iki dudağı ortasında olmamasıdır. Bu gayeyle sosyal demokrat bir parti de tüzüğün demokratikleşmesi en kıymetli olgudur.

Ayrıca üst seviye CHP takımlarının seçiminde liyakat, emek ve birikim ön planda olmalıdır. Bu takımların görevlendirilmesi Genel Başkanın isteğiyle değil Parti Meclisinin Görevlendirmesi ile gerçekleştirilmelidir. Milletvekilleri, Belediye Liderleri, Belediye Meclis Üyeleri parti içi seçimlerle belirlenmelidir. Bu partide siyaset yapan herkesin emeğinin karşılığını alabilmesi ve geleceğe inançla bakabilmesi için demokratik tüzük zorunluluktur.

Partimizin toplumsal demokrasinin kozmik prensip ve bedellerine daha sıkı sarılarak, ekonomik ve toplumsal adalet hissini ön plana çıkartarak, toplumla ve sivil toplum örgütleri ile personel sınıfı ve emek cephesi ile daha sıkı bağlar kurması gerekmektedir. Bizler bu partide misyon yapmış ve hala vazife yapan vilayet liderleri olarak partimizin toplumsal demokrat unsurlara, emek cephesine daha hassas olmasını istiyoruz. Yapılacak olağan kurultayın demokratik bir tüzükle yapılması için hemen inanılmaz bir tüzük kurultayı daveti yapıyoruz. Bu davetimize olumlu bir karşılık gelmezse mevcut tüzüğümüzün bize verdiği yetki ile imza sürecini kurultay delegeleri olarak başlatacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Saygılarımızla

Demokrasi ve Adalet Hareketi”

“DEMOKRATİK DİJİTAL İHTİLAL TÜZÜĞÜ” AKILLARA GELDİ

Bu bildiri, 19. CHP Fevkalâde Kurultayı’nda kabul edilerek 10 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren parti tüzüğü temel alınarak hazırlanan ve 2021 yılında Bedri Baykam tarafından yazılan “CHP’de Demokratik Dijital İhtilal için Tüzük Taslağı” akıllara getirdi.

235 sayfadan oluşan tüzüğün giriş yazısında Baykam şu tabirleri kullanmıştı:

“Bu tüzük, demokrasi arayan 70 yıla yayılmış bir kökün içinden, bilhassa son 25-30 yıllık süreçte somut atılımlarla halkın gücünü ve niyetlerini direkt siyasete yansıtmak isteyen yeni bir anlayışın, artık önlenemez bir formda su yüzüne çıkması ve günümüz teknolojik imkanlarını kullanarak bu ihtilalin daha fazla vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi için devreye girişidir. 1965’ten bu yana kendini ortanın solunda gören ve yörüngesi Atatürkçülük ve üniversal toplumsal demokrat pahalar olan bir “Halk Partisi”nin, artık kendi temsilcilerini direkt kendi içinden, kendi tercihleriyle seçmesinin ve halkın sesini, nabzını dinleyerek hareket etmesinin vakti gelmiştir, “şimi”dir! 2003 ve 2010 yıllarında iki sefer somut olarak halkla buluşan bu proje, 18 yıldır “Akıllı Kart”la siyaseti ve faal üyeleri birleştirecek ihtilali yapmak için gelişerek hazırlanıyor. Artık gerçekleşmesi ise, her yaştan gencin ve kararlı, demokrat, dayanışmacı bireylerin buna inanması, bu fikirlere inanç duyarak ısrarla yurdun her yerine yaymasına bağlı. Yalnız CHP örgütünün yahut üyelerinin değil, en başta seçmenlerin ön ayak olması gereken büyük bir ihtilal atağı. Velhasıl gerçekleşip gerçekleşmemesi size bağlı, diğerlerine değil. Sizin inancınıza bağlı. “

D3 tüzük taslağının içerik özeti şöyle:

-Genel Başkan, Parti Meclisi, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın %3’lük Genel Merkez kontenjanı dışında tüm üyelerle seçilmesi…
Cinsiyet ve gençlik kotaları kapsamına giren üyelerin, seçilebilir noktalardan listeye girmeleri…

-Güçlü Genel Sekreterlik kavramı ile birlikte, üç Genel Sekreter Yardımcısı’nın alacağı değerli somut sorumluluklar…

-İki kez üst üste genel seçimi kaybeden Genel Başkan’ın koltuğunu kaybetmesi ve Parti’nin İnanılmaz Kurultay’a gitmesi…

-Tüm üyelere verilecek Akıllı Kartlar ile partinin dijital çağa ahenk sağlaması, üyelerin aday seçimlerinde ve her bahiste “karar verici” noktaya yükselmesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir