Cumhurbaşkanı yardımcılığı ile belediye başkanlığı bir arada yapılabilir mi? Mansur Yavaş canlı yayında yanıtladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, HaberTürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında açıklamalarda bulundu.

“İKİ VAZİFE BİR ORTADA YÜRÜTÜLEBİLİR”

Yavaş, Cumhurbaşkanı yardımcılığı ile belediye başkanlığının bir ortada yürütülmesiyle ilgili soruya “Sayın Binali Yıldırım için tıpkı fikri önerenler, İBB Başkanı olunca Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak diyenler artık olmaz diyorlar. Şunu söyleyeceğim yalnızca, iki üç tane yönetim profesörünün açıklaması var. En kıymetlisi hocaların hocası Ergun Özbudun. Dün yaptığı açıklamada bunun pek mümkün olduğunu açıkladı. İki vazife bir ortada yürütülebilir.” cevabını verdi.

“VATANDAŞLARLA İÇ İÇE OLACAĞIZ”

ABB Başkanı açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yetkili olmak istememizin sebebi, halkla, gençlerle, bayanlarla kurduğumuz irtibatın, projelerin bir halde ülke idaresinde olmasını istiyoruz. Büyükşehir belediye liderleri vatandaşla haşır neşir olabilen beşerler, gençlerin kolay ulaşabildiği beşerler. Onlar yeniden bize ulaşacaklar. Cumhurbaşkanı yardımcılığı olsak da belediye başkanlığımız devam ettiği için biz onlarla iç içe olacağız.”

“KİM PALAVRA SÖYLÜYORSA CEZALANDIRILMASI LAZIM”

Depremin akabinde Hatay Havalimanı’ndaki tamirat çalışmaları için kendilerinin oraya çağırıldığını söyleyen Yavaş, “Bizi nereye gönderirlerse oraya yardımcı oluyoruz. Kendi başımıza havaalanı tamirine kalkmadık. Lojistikte sorun olduğu için havaalanı 2 günde açılması lazım. Biraz geciktiler. Bizim takımlarımızı çağırıyorlar. Cumhurbaşkanı ‘yalan söylüyorlar’ dedi. Cumhurbaşkanına palavrası kim söylüyor Allah aşkına. Kim söylüyorsa cezalandırılması lazım.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN HESABINI SORMASI LAZIM”

Yavaş kelamlarına şöyle devam etti: “Bizim tweetimiz ‘havaalanındaki molozlorı temizliyoruz’ dedik. Bize ‘siz kimsiniz ki havaalanı yapıyorsunuz’ dendi. Biz orada betonları onarıyoruz. Bunun yapılmayacak bir durumu yok ki. ‘Siz kim oluyorsunuz’ dendi. Bu haller da yanlış. Biz bunu hak etmedik. İGA’nın bu halde biz yokmuş üzere davranması oradaki insanın emeğine yazık. Gereksiz bir tartışma. Sayın Cumhurbaşkanı bunun hesabını bizden değil kendisine yanlış bilgi verenlerden sorması lazım.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİ KULLANMASINI UYGUN BİLMELİYİZ”

Bu sarsıntıda, afetlerden alacağımız en büyük deneyim büyükşehir belediyelerini kullanmasını uygun bilmek gerekir. Biz buradan Hatay’a yola çıktık diyelim. Bizim oraya kaç iş makinasıyla geldiğimizi bilecekler. Artık cep telefonu var. Pozisyon atabilirsiniz ‘siz şuraya gideceksiniz’ denilebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir