Güneydoğu’ya iki yeni turistik hat

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada, seyahat severlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi ‘Turistik Doğu Ekspresi’’ne alternatif sunacak.

‘Ankara-Diyarbakır’ ve ‘Ankara-Tatvan’ güzergâhlarında çalıştırılacak iki yeni turistik trenin Nisan ayında seferlerine başlayacağını ve Haziran ayının ortalarına kadar seferlerin devam edeceğini belirtti. Bakan Uraloğlu, “Ankara-Kars hattında Doğu Ekspresinin yanı sıra kış döneminde sefere konulan ‘Turistik Doğu Ekspresi’ büyük talep görüyor ve seyahat severler, farklı parkurlarda da birebir biçimde turizm maksatlı trenlerin sefere konulması tarafında talepte bulunuyordu. Bu iki trenle bu taleplere karşılık verdik.” tabirlerine yer verdi.

‘ANKARA-DİYARBAKIR-ANKARA’ TURİSTİK TRENİ

Vatandaşlar tarafından çok talep edilen ve çok sevilen turistik seferlerine yenilerinin eklemekten memnunluk duyduklarını belirten Uraloğlu, “1.051 kilometre çizgi uzunluğunda ‘Ankara-Diyarbakır’ parkurunda işletilecek Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni 180 kişi kapasiteli 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşacak. Ankara’dan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’te hareket edecek, Diyarbakır’dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’da seferlerine başlayacak. ‘Ankara-Diyarbakır’ seferinde Malatya’da 3 saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı’da 4 saat, Kayseri’ de 3 saat turizm emelli duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel pahaları görme imkânı sunacak.” açıklamasında bulundu. Fiyat bilgisi de paylaşan Bakan Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin oda fiyatının 9 bin lira, Diyarbakır-Ankara parkurunda ise 8 bin lira olarak belirlendiğini tabir etti.

‘ANKARA-TATVAN-ANKARA’ TURİSTİK TRENİ

Bakan Uraloğlu, 1.262 kilometrelik Ankara-Tatvan-Ankara parkurunda işletilecek turistik trenin ise Ankara’dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55’ te seferlerine başlayacağını söz ederek, “Ankara-Tatvan seferinde Elazığ’da 4 saatlik bir duruş gerçekleştirecek. 19 Nisan Cuma günü de Tatvan’dan 06.35’ te hareket edecek tren Tatvan-Ankara seferinde Palu’da 3 saat, Elazığ’da 4 saat ve Kayseri’’de 3 saatlik duruş yapacak. Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni, 9 yataklı vagon ve 1 yemekli vagondan oluşuyor.” tabirlerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, Ankara-Tatvan parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin fiyatının 9 bin 900 lira, Tatvan-Ankara parkurunda ise 9 bin lira olduğunu belirtti.

Trenin hem alternatif bir tatil seçeneği sunarak Anadolu’nun tarihi, doğal hoşluklarının keşfedilmesini sağladığını belirten Bakan Uraloğlu, diğer yandan trende seyahatin kendisi tatil üzere olduğunu belirterek, “Fotoğraf severler için de çok değerli fırsatlar sunuyor. Bu turistik trenlerin de Turistik Doğu Ekspresi üzere çok sevileceğine inanıyoruz. Farklı parkurlarda da turistik trenlerin işletilmesi tarafında çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir