Hızlı tren Karadeniz’e geliyor

GİRESUN (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, temelini attıkları Giresun Liman Farklı Düzeyli Kavşağı ile günlük 32 bin 500 aracın geçiş yaptığı güzergahta kent içi trafiğin önüne geçeceklerini belirtti. Proje ile yıllık toplam 330 milyon lira tasarruf sağlayacaklarını belirten Bakan Uraloğlu, karbon emisyonunu da 610 ton azaltarak tabiatın korunmasına katkı sağlayacaklarını söyledi.

“GİRESUNLULARI İTİMAT VE KONFORLA TANIŞTIRDIK”

Bakan Uraloğlu, 2002 yılında Giresun’’da yalnızca 26 kilometre bölünmüş yol olduğuna dikkat çekerek, bölünmüş yol uzunluğunu 128 kilometreye çıkardıklarını, 12 kilometre olan bitümlü sıcak kaplamalı yol uzunluğunu ise 205 kilometreye ulaştırdıklarını anlattı.

214 kilometre yolun güzelleştirmesini yaptıklarını, 25 bin 590 metre uzunluğunda 14 adet Tünel, 5 bin 778 metre uzunluğunda 125 köprü inşa ettiklerini açıklayan Bakan Uraloğlu, ““Giresunluları güven ve konforla tanıştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızla Karadeniz Kıyı Yolu’nu tamamladık ve 2007 yılında hizmete açtık. Bu yolla Samsun’dan Sarp Hudut Kapısı’na kadar hareket geldi, rahmet geldi. Kıyı yolunda 15 adet tüneli tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Giresunlu kardeşlerim virajlı yollarda yaşanan zahmetleri unuttu”” diye konuştu.

KARADENİZ’’E SÜRATLİ TREN HATTI

Yüksek süratli tren ağını tüm Türkiye’de daha da yaygın hale getirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, en son Ankara-Sivas Süratli Tren çizgisinin açılışını yaptıklarını, artık de süratli tren ağını Karadeniz’e ulaştıracak projelere başladıklarını açıkladı. Kırıkkale-Çorum-Samsun Süratli Tren Çizgisi ile Samsun’a süratli tren getireceklerinin altını çizen Uraloğlu, “120 kilometrelik Kırıkkale-Çorum ortasının ihalesini bu yıl yapacaklarını söz ederek, “Sonrasında 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesini hayata geçireceğiz. İnşallah bu yıl içerisinde bu sınırın da etüt proje çalışmalarını başlatacağız. Bu projemiz hayata geçtiğinde Giresun’la birlikte tüm Doğu Karadeniz Bölgesi vilayetlerini demiryolu ile tanıştırmış olacağız”” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, 2002 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın liderliğinde eser ve hizmet siyaseti yaptıklarının belirtti.

Giresun Belediye Başkanlığı için AK Parti’den tekrar aday olan mevcut lider Aytekin Şenlikoğlu’’nun toplumsal projeleri ile çok başarılı bir belediye lideri olduğunu söyleyen Bakan Uraloğlu, ““Giresun onunla birlikte her alanda değişim ve dönüşümü yaşadı. Birçok alanda değerli projeler üretti. AK Parti’nin hizmet siyaseti anlayışıyla hiç kimse ancak hiç kimse yarışamaz. Canı gönülden inanıyorum ki sizlerin takviyesiyle de Giresun’un gelişimi, toplumun kalkınması ve Türkiye Yüzyılı için koyduğumuz maksatlara ulaşmada gerekli her türlü çaba ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. İnşallah 31 Mart seçimlerinden sonra Aytekin Şenlikoğlu Liderimizle birlikte planladığımız tüm projeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile birlikte hayata geçireceğiz. İlmek ilmek işlediğimiz projelerimizle Giresun’u geliştirmeye, güçlendirmeye, refah düzeyini arttırmaya devam edeceğiz”” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir