İmamoğlu’nun yargılandığı davada karar ne olacak? Avukat Kemal Polat: ‘Ara karar oluşturulmasını bekliyoruz’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından ‘iktidarın manipülasyonla kazanamadığı seçimi, YSK kararıyla iptal ettirerek kazanmak istediğini’ belirtmesinin akabinde ‘YSK üyelerine hakaret’ savıyla dava açılmıştı.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

Hakkında 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan İmamoğlu’nun avukatları mahkemede reddihâkim talebinde bulunmuştu. Mahkeme, hakimin tarafsızlığını kuşkuya düşürecek bir durumun mevcut olmadığını, taleplerinin reddedilmesinden ötürü bu yola başvurulduğunu ve yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, sanık avukatının reddihâkim talebinin reddine karar vermişti.

DOSYA SAVCILIĞA GÖNDERİLMİŞTİ

1 Haziran’da görülen davada, İmamoğlu’nun avukatlarının celse ortasında sunduğu uzman görüşüne ait raporun incelenmesi için evrakın savcılığa gönderilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı 21 Eylül’e ertelemişti.

İmamoğlu ise Saraçhane’de yaptığı açıklamada “Bu davada dört yıla kadar mahpusum ve siyasi yasaklı olmam istendi. Öncelikle tekrar söz edeyim. Bu süreçte hukukun bu biçimde bir mahkemeyi açıyor olması bile aslında talihsizlik” tabirlerini kullanmıştı.

“HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLATACAĞIZ”

Öte yandan “Toplumu germek istiyorlar” diyen İmamoğlu, “İçişleri Bakanı’nın bana ‘ahmak’ demesine cevap verdiğim halde… Aslında kelamını kendisine iade ediyorum. Buradan yola çıkarak YSK’ye demişim üzere dört yıl mahpus ve siyasi yasak istenen davada yargılanıyorum” demiş ve şöyle devam etmişti;

“İçişleri Bakanı deyip geçmeyin seçim güvenliğinden sorumlu birinci ya da ikinci kişidir. Seçim akşamı bile misyonunu ihmal edip rakibimle toplantı yapacak kadar vazifesini ihmal edecek bir kişiydi. Seçimi bilakis çevirmek için İstanbul’un kimi ilçelerinde elinden geleni gerisine koymamış birisiydi. Kaybedince ‘Hüngür hüngür ağladım’ diyecek kadar hırslı birebir vakitte sulu göz birisiymiş onu anladık. Bir kentte mahallî idare sandıkla değişince neden hüngür hüngür ağlar? Neyi kaybettin? Üstün vatandaşlarımızın bunu anlaması lazım. Tek ağlamalarının sebebi onlar buranın kendi malı, mülkü olduğu algısına kapıldılar. Birebir hisleri bu ülkenin her safında düşünüyorlar. Bu türlü bir hülyada, rüyadalar. Alıştılar ağlamaya önümüzdeki seçimde de inşallah onları daima birlikte hıçkıra hıçkıra ağlatacağız.”

“SAVCILIK NE DİYECEK, GÖRECEĞİZ”

Yarınki dava öncesi İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu. 

“Daha evvelki taleplerimize ait orta karar oluşturulmasını bekliyoruz” diyen Polat, “Dosya taleplerimize ait inceleme talebimiz savcılığa sunulmuştu. Artık savcılık, inceleme sonucunda ne diyecek onu göreceğiz” değerlendirmesini yaptı. 

“ARA KARAR VERMESİ GEREKİYOR”

Mahkemenin orta bir karar vermesi gerektiğini vurgulayan Polat, “Tanıdık dinletme talebimiz konusunda mahkemenin bir orta karar vermesi gerekiyor. Yarın ben bir karar beklemiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir