İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye Suriyelileri zorla gönderiyor

Human Rights Watch (HRW – İnsan Hakları Gözlemevi), Türkiye’nin Şubat-Temmuz periyodunda yüzlerce Suriyeliyi zorla hudut dışı ettiğini argüman etti.

Bu sabah yayımlanan raporda, “Sınır dışı edilen Suriyeliler HRW’ye; meskenleri yahut iş yerlerindeyken tutuklandıklarını, zorla geri gönderme merkezlerine getirildiklerini, makus şartlarda bekletildiklerini, şiddete maruz kaldıklarını ve nihayetinde kendillerine bir ‘gönüllü dönüş formu’ imzalatıldığını, peşinden sonun öte tarafına götürüldüklerini anlattı” denildi.

GERİ GÖNDERİLEN MÜLTECİLERLE GÖRÜŞMÜŞLER

Biri bayan, ikisi erkek çocuk toplam 47 bireyle yüz yüze yahut telefonla yapılan görüşmelere dayanılarak hazırlanan raporda, İnsan Hakları Gözlemevi Mülteci ve Göçmen Hakları Araştırmacısı Nadia Hardman, “Türk makamları, milletlerarası hukuku ihlal ederek yüzlerce Suriyeli mülteciyi Suriye’nin kuzeyine geri gönderdi. Türkiye, 3,6 milyon Suriyeli mülteciye süreksiz müdafaa sağlıyor olsa da şu anda Suriye’nin kuzeyini bir mülteci çöplüğüne dönüştürmeye çalışıyor üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’DEN İTİRAZ

Türkiye’de yabancı düşmanlığını arttığı öne sürülen raporda, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Dr. Savaş Ünlü’nün, “göç yönetiminin memleketler arası hukuka uygun olarak yapıldığı ve ihllallere dair tezlerin temelsiz olduğu” itirazına da yer verildi.

“TÜRKİYE GÖÇMENLER İÇİN İNANÇLI ÜLKE DEĞİL”

Bugün yayımlanan HRW raporunda, hukuksal teminat olmadığına dikkat çekilerek “Avrupa, Türkiye’yi sığınmacılar için inançlı olmayan ülke olarak tanımalıdır” daveti yapıldı.

SURİYELİLERE KOL KANAT GEREN TÜRKİYE

Suriyelilerin daha insani şartlarda yaşaması için büyük efor sarf eden Türkiy, 11 yılda yaklaşık olarak 50 milyar dolara yakın para harcadığı iddia ediliyor. Bu ölçünün bir kısmını Avrupa karşılarken, TSK da Suriyelilerin inançlı dönüşü için operasyonlar düzenledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir