Karadeniz kıyısındaki Karaburun’a Kanal İstanbul ayarı: Konut, AVM, rezidans ve otel düzenlemesi yapıldı

Karadeniz kıyısında bulunan Arnavutköy ilçesine bağlı Karaburun ve Yeniköy mahallerine Kanal İstanbul ayarı geldi. Kanalın Karadeniz çıkışında bulunan ve yine planlanan 2.8 milyon metrekarelik alanın imar planlarında konut, AVM, rezidans, otel düzenlemesi yapıldı.

Arnavutköy Belediyesi, yıllardır üretimi gündemde olan tartışmalı Kanal İstanbul projesinin Karadeniz’e çıkış noktasında bulunan Karaburun ve Yeniköy mahallerinin imar planlarını, proje nedeniyle revize etti. 

Yeni planlar Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak itirazlar için askıya çıkarıldı.

Havalimanı ve kanal nedeniyle planlar yetersiz kaldı

Plan açıklama raporunda mahalleye ait 1990’lı yıllarda yapılan planların, bölgeye yapılan İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul Projesi sonucunda yetersiz kaldığı ve talebi karşılayamadığı belirtildi.

Bölgenin bir kısmında yapılaşma bulunmasına karşın imar planı bulunmadığı kaydedildi.

Bölgenin bir kısmının “Afete Maruz Bölge” ilan edildiği ve bu alanın bir kısmının mevcut imar planında yapılaşmaya açık durumda olduğu tabir edildi.

Yenişehir’e uygun olarak tekrar planlandı

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, bölgenin bir kısmının de Kanal İstanbul’un etrafına kurulacak Yenişehir için hazırlanan 1. Etap planlarının geçerli olduğu kaydedildi.

Mevcut planların “Yenişehir Rezerv Yapı Alanı” imar planlarına uygun olarak, meydana gelen yeni gelişmeler ışığında ve sıkıntıları ortadan kaldıracak bir formda tekrar planlanması gerekliliğinin ortaya çıktığı belirtildi.

378 bin metrekare konut inşaatı

Bu münasebetlerle toplam 2 milyon 873 bin 424 metrekarelik alan yine planlandı. 1 milyon 258 bin 572 metrekarelik kısım konut için ayrıldı.

Belirlenen emsale nazaran bu alanda 378 bin 223 metrekarelik konut inşaatı yapılacak. Binaların yüksekliği en fazla 3 kat.

Bu alanda deniz turizminin gelişmiş olması nedeniyle bölge halkının yıllarca ikinci konut olarak kullandığı meskenler bulunuyor.

AVM, rezidans, otel

Ticaret, konut ve turizm tesisleri için 265 bin 456 metrekare ayrıldı. Bu alanda emsal en yüksek 0.60, yükseklik en fazla 3 kat oldu.

Ticaret alanlarında AVM, rezidans, konaklama tesisi, çok katlı mağazalar yapılabiliyor. 12 bin 158 metrekarelik askeri alan da planlandı. Günübirlik tesis için 115 bin 224 metrekare ayrıldı.

Ormanlar ve kumsal korunacak

Alandaki 76 bin metrekarelik orman, 13 bin 716 metrekarelik mera, 9 bin metrekarelik ziraî alan, 33 bin 876 metrekarelik kumsal olduğu üzere korunacak.

Eğitim tesisleri için 52 bin metrekare, sıhhat tesisleri için 12 bin metrekare, toplumsal kültürel tesis ve spor tesisi için 43 bin metrekare, cami için 16 bin metrekare ayrıldı.

Açık ve yeşil alanlar için 357 bin metrekare ayrılırken 98 bin 947 metrekarelik alan heyelan riski nedeniyle afete maruz bölge yani yapı yasaklı olan olarak planlandı.

40 bin metrekare balıkçı barınağına, 473 bin metrekare de yollara ayrıldı. Bölge için yaklaşık 10 bin kişilik yeni nüfus öngörülüyor.

Planlama alanı içerisinde tamamı “imar hakkı transfer alanı sınırı” içerisinde yahut kıyı şeridinde yer alan park alanı ve millet bahçesi işlevlerinin en az birinde kalan yahut kıyı şeridinin geçtiği adalarda yer alan günübirlik tesis alanlarında kalan parseller ile yapılaşması mümkün olamayan parseller; kamuya bedelsiz bölüm edilmesi şartıyla emsal 0.30 pahası üzerinden havza dışı alanlarda yer alan konut-ticaret- turizm alanına imar hakkı transferini gerçekleştirebilecek.

Plan genelinde toplam 332 bin metrekare büyüklüğünde taşımaya uygun inşaat alanı bulunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir