Kızılay Diyanet’e bile çadır satmış

Yönetiminde çok sayıda AKP’linin yer aldığı Kızılay, 20 Ağustos 2019’da Kızılay Çadır ve Dokuma Anonim Şirketi ismiyle bir şirket kurdu. Ankara Etimesgut’taki çadır fabrikası da bu şirkete devredildi. Akabinde Kızılay bu şirket aracılığıyla çadır satmaya başladı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Çadırı biz değil, iştirakimiz sattı” sözlerini kullanıp bir dernek yapısı olan Kızılay’ın değil şirketinin çadır satışı yaptığı belirterek üzerindeki sorumluluğu atmaya çalıştı. Ama Kızılay’ın şirketleşmeden evvel çadır sattığına dair itiraf niteliğinde sözlerin yer aldığı yeni belgedeler ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Kızılay’ın 20 Temmuz 2018 tarihli, ıslak imzalı ve mühürlü yönetim kurulu tutanaklarda, Kızılay’ın çadır satışı için verilen siparişlere yetişmekte güçlü çektiği tabir edilerek, “Kızılay’ın vakit zaman müşterilerine karşı sıkıntı durumda kaldığı’’ söz edildi.

Tutanaklarda, Türkiye Diyanet Vakfı’na bin adet, Milletlerarası Göç Örgütü’ne 2 bin 977 adet ve Goal Küresel isimli bir kuruluşa 400 adet çadır sattığı belirtildi. Tutanaklardan çadır üretiminde sipariş suratına yetişilemediği ve satışların olumsuz etkilendiği vurgulandı. Kurum bu nedenle stoklarda bulunan 3 bin adet çadırın satılmasına karar verdi. Bu satıştan kestirimi 6 milyon 900 bin TL gelir elde edileceği belirtildi.

BELEDİYELERE DE SATILDI

Yönetim kurulu tutanaklarındaki çadır satışıyla ilgili şu sözler de dikkat çekti: “Son yıllarda ortaya çıkan Suriye krizi ile kurulan kampların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Kurum içi satışların yanısıra kurum dışında, yurtiçi ve yurtdışı belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına, firmalara eser satışı gerçekleştirilmekte ve dünyada meydana gelen krizler, tarafımıza ulaşan bilhassa afet çadırı taleplerinin artmasına neden olmaktadır.”
Kızılay’ın daha evvel afetler için stokladığı çadırları sattığını da yeniden BirGün ortaya çıkarmıştı. Kızılay, 4 Haziran 2018 tarihli yönetim kurulu toplantısında, Milletlerarası Göç Örgütü’ne depolarda bulunan 227 çadır ile afetler için stoklanan 600 çadırın satılmasına karar vermişti. Afetler için stoklanan çadırlardaki Kızılay logolarının silineceği söz edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir