Parlamento feshediliyor: Yunanistan’da seçim dönemi başladı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile bir ortaya geldi. Miçotakis, Sakelaropulu ile görüşmesinde hükümetin dört yıllık misyon müddetinin yakında sona ermesi nedeniyle parlamentoyu feshetmesini ve genel seçimlerin 21 Mayıs’ta yapılmasına onay vermesini istedi.

Miçotakis, şu açıklamalarda bulundu: “Parlamento’nun feshedilmesi ve genel seçimin dört hafta sonra 21 Mayıs’ta yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararını size iletiyorum. Anayasa bunu öngörüyor.”

Miçotakis’in talebini onaylayan Sakelaropulu ise “Ülke menfaati için sakin bir seçim devri geçirmemizi diliyorum” dedi. Devlet Bakanı Akis Skerços, Miçotakis’in kararıyla Hükümet Sözcüsü sorumluluğunu üstlendi.

Miçotakis, geçtiğimiz haftalarda, genel seçimin 21 Mayıs Pazar günü yapılacağını açıklamıştı. Yunanistan Başbakanı, “Hiçbir parti Meclis’te hükümet kurmak için kâfi çoğunluğu elde edemezse, seçimler büyük olasılıkla 2 Temmuz’da yenilenecek” tabirlerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir