Putin: En önemli görevimiz, nükleer gücümüzün geliştirilmesidir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, farklı askeri okullardan dereceyle mezun olan genç subaylarla Kremlin Sarayı’nda bir ortaya geldi.

Subayları kutlayan Putin, ordunun güçlendirilmesi için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Putin, ordunun güçlendirilmesi ve ülkenin güvenliğinin her vakit öncelikli olduğunu, bunun bu türlü olmaya devam edeceğini vurguladı.

YENİ FÜZE SİSTEMLERİ

Yeni zorlukları ve Ukrayna’da yürüttükleri “özel askeri operasyon”un tecrübesini dikkate alarak orduyu kapsamlı bir halde geliştirmeye devam edeceklerini vurgulayan Putin, şöyle konuştu:

“En değerli misyonumuz, Rusya’nın güvenliğinin ve global istikrarın temel garantisi olan nükleer gücümüzün geliştirilmesidir. Füze birliklerimizin yaklaşık yarısı en yeni Yars kompleksleri ile donatıldı. Ordumuz, Avangard hipersonik savaş başlığına sahip çağdaş füze sistemleriyle yine silahlandırılıyor. Yakın gelecekte, yeni ağır füzeler için tasarlanan Sarmat fırlatıcıları savaş misyonunu üstlenecek.”

Vladimir Putin, nükleer kuvvetlerin havacılık ve deniz bileşenlerinin de cephaneliklerinin yenilendiğini belirterek, “Rusya nükleer güçleri, tesirli ve sağlam biçimde stratejik caydırıcılık sağlamayı ve global güç istikrarını müdafaayı mümkün kılıyor.” diye konuştu.

İnsansız hava araçlarının savaşlardaki ehemmiyetine de değinen Putin, seri üretim yapacaklarını ve bu araçları tüm askeri birliklere dağıtacaklarını kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir