Sudan basınından ‘Erdoğan’ iddiası: Çatışmanın taraflarını Ankara’ya çağırdı

Ordu ile paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmaların sürdüğü Sudan’da, diplomatik bir yetkili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk teklif ettiğini ileri sürdü. Sudan Tribune’ün aktardığına nazaran çatışmanın taraflarını Ankara’ya davet eden Erdoğan, müzakerelerin Türkiye’nin konut sahipliğinde yapılmasını önerdi.

Sudanlı diplomata nazaran Erdoğan, ordunun başındaki Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah el Burhan ve HDG lideri General Mohamed Hamdan Dagalo ile yaptığı telefon görüşmelerinde, çatışmaların sona ermesi için Türkiye’nin arabuluculuk teklifini iletti.

TARAFLAR MÜZAKERELERİ REDDEDİYOR

Ancak kaynaklar, el Burhan’ın HGK başşehir Hartum’dan çekilmeden müzakere masasına oturmayacağını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Pazar günü Sky News Arabia’ya konuşan Dagalo ise el Burhan ile müzakereyi reddettiğini lakin ordunun ‘saygın üyeleri’ ile masaya oturmayı kabul ettiğini söylemişti.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir